اگر مقاله‌ی یک صرافی معتبر باید چه مجوزهایی داشته باشد؟ را خوانده باشید می‌دانید که یکی از ارکان نظارتی مهم در اروپا ESMA است. اما ESMA چیست؟ ESMA مخفف عبارت European Securities and Markets Authority به معنای سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا است که یکی از ارکان مهم امنیت معاملات در اروپا به شمار می‌رود. اما برخلاف EBA به بانک‌ها، صرافی‌ها یا شرکت‌های خدمات مالی مجوز نمی‌دهد، بلکه بر عملکرد آن‌ها نظارت می‌کند. در این مقاله به طور کامل از ESMA برای شما خواهیم گفت.

تاریخچه ESMA

ESMA در سال 2011 تاسیس و جایگزین CESR شد. نهادهای تازه تاسیس اتحادیه اروپا علاوه بر وظایفی که نهادهای پیشین داشتند به منظور همگامی با تغییرات تکنولوژیک به وجود آمدند تا جایگزین مدل‌های سنتی نظارت بر امنیت معاملات شوند. ESMA یکی از این نهادها است که در کنار EBA و EIOPA سیستم نظارت مالی اتحادیه اروپا یا ESF را به وجود آورده است. دفتر مرکزی سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا در پاریس قرار دارد و از آن جا بر امنیت معاملات در اروپا نظارت می‌کند.

esma

سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا

وظایف ESMA

برای پاسخ به سوال ESMA چیست؟ بهترین جواب نگاهی به وظایفی است که بر عهده دارد. ESMA از طریق قانون گذاری تلاش می‌کند از سرمایه گذاران محافظت کرده و ریسک فعالیت‌های مالی را کاهش دهد. هدف گذاری ESMA برای افزایش امنیت معاملات در موارد زیر خلاصه می‌شود:

  • ارزیابی ریسک سرمایه گذاری، بازارها و ثبات مالی
  • ارائه‌ی دستور العمل واحد برای بازارهای مالی اروپا
  • ارتقای همگرایی نظارتی در همکاری با دیگر سازمان‌های نظارتی
  • نظارت مستقیم بر واحدهای مالی خاص

این هدف گذاری به شکل نظارتی دنبال می‌شود و بانک‌ها، صرافی‌ها و شرکت‌های مالی فعال در اتحادیه اروپا ملزم هستند مطابق دستورالعمل واحد ESMA فعالیت کنند. سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا ارزیابی‌های خود را به شکل داخلی و خارجی انجام می‌دهد. به این معنا که فعالیت‌های هر واحد مالی را با توجه به خود آن واحد دنبال می‌کند که به آن ارزیابی داخلی می‌گویند و از طرف دیگر بر مجموعه‌ی نقل و انتقالات مالی در سطح وسیع نظارت می‌کند که به آن ارزیابی خارجی می‌گویند. به این شکل ESMA می‌تواند ریسک‌های سرمایه گذاری را بشناسد و از وقوع کلاهبرداری مالی جلوگیری کند.

نظارت مستقیم ESMA بر واحدهای مالی زیر اعمال می‌شود:

  • آژانس‌های رتبه بندی نهادهای مالی و اعتباری
  • صندوق‌های اوراق بهادار
  • صندوق‌های تجاری

وظایف ESMA

سوالات مهم در رابطه با مجوز ESMA

EMSA در شناخت یک صرافی معتبر چه کمکی به ما می‌کند؟

حال که متوجه شدیم ESMA چیست باید بدانیم چگونه نهادی که مستقیما به صرافی ها مجوز نمی‌دهد به ما کمک می‌کند تا از اعتبار صرافی مطمئن شویم؟ ESMA از طریق انتشار داده‌های خود به شما کمک می‌کند تا نسبت به سرمایه گذاری مد نظر اطلاعات کافی پیدا کنید. همچنین به شما نشان می‌دهد چه نهادهای مالی‌ای از قوانین یکسان در تمام اتحادیه اروپا پیروی می‌کنند. تمام این اطلاعات در سایت ESMA برای همه قابل دسترسی هستند.

آیا در انتخاب یک صرافی مجاز باید به مجوز ESMA دقت کنیم؟

جواب کوتاه خیر است. اما هنگام انتخاب یک صرافی یا بانک برای معاملات بزرگ باید توجه داشته باشیم که درگیر یک کلاهبرداری به شکل ناخواسته نشویم. در اینجا است که سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا با اطلاعات گردآوری شده به ما کمک می‌کند.

جمع بندی

سیستم نظارت مالی اتحادی اروپا از اجزای مستقلی تشکیل شده که هر کدام به شکل نظارتی، اجرایی یا هر دو بر بانک‌ها، صرافی‌ها و شرکت‌های خدمات مالی نظارت می‌کنند. استقلال این نهادها از یکدیگر موجب می‌شود که مسائل مالی از زوایای مختلفی دیده شود تا احتمال تخلفات و کلاهبرداری‌ها کاهش یابد. در عین حال این نهادها ذیل ESF با یکدیگر همکاری می‌کنند و موجب تقویت امنیت معاملات در اروپا می‌شوند. ESMA یکی از نهادهای مهم سیستم نظارت مالی اروپا است که عمدتا از طریق نظارتی عمل می‌کند و با اطلاعاتی که منتشر می‌کند به کاهش ریسک سرمایه گذاری در اروپا توسط افراد و شرکت‌ها کمک می‌نماید.