انگلستان همیشه فاصله‌ی خود را با اروپا حفظ می‌کند. گاه این فاصله بیشتر شده و گاهی کمتر می‌شود، اما هیچ گاه مانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، ذوب در نظام واحد اروپایی نمی‌شود. در مسائل اقتصادی هم همین نکته به چشم می‌آید. انگلیس یورو را قبول کرد اما مانند دیگر کشورها ارز ملی خود را منسوخ نکرد. از سوی دیگر نهادهای نظارتی هر کشور به شکلی زیر مجموعه‌ی نهادهای نظارت مالی اروپا شدند، اما انگلیس در این زمینه هم استقلال خود را نگه داشت تا نه به شکل یک شاخه از نهادهای اروپایی که به شکلی موازی در کنار آن‌ها کار کند. مهم‌ترین نهاد نظارت مالی انگلستان FCA است که در این مقاله به معرفی و سپس اهمیت بالای مجوز FCA در شناخت یک صرافی معتبر می‌پردازیم.

FCA چیست

FCA چیست؟

FCA یا (Financial Conduct Authority) مرجع امور مالی انگلستان، به روز شده نهاد دیگری با حروف اختصاری FSA است. در سال 2013 و با فرمانی از سوی ملکه‌ی بریتانیا، FSA ملزم به ایجاد چهارچوب‌های جدیدی به منظور نظارت بر بازارها، بانک‌ها، صرافی‌ها و… شد. در این چهارچوب جدید علاوه بر نظارت مالی به منظور کاهش احتمال کلاهبرداری، مسائلی مانند عدالت در رقابت، توجه به عمده فروشی و خرده فروشی‌ها و افزایش امنیت نقل و انتقال مالی مورد توجه قرار گرفت. همچنین از سال 2021، FCA ملزم به نظارت بر بازار ارزهای مجازی شد تا ریسک فعالیت در این بازار را کاهش دهد. نکته‌ی مهمی که موجب اعتبار FCA می‌شود این است که یک نهاد مستقل از دولت در فعالیت‌های خود است و نه تنها بر بیزینس‌های خصوصی که بر رفتار خود دولت بریتانیا هم نظارت می‌کند.

Financial Conduct Authority

FCA چه اختیارات و اهدافی دارد؟

مرجع امور مالی انگلستان اختیارات گسترده‌ای مانند نظارت بر بازاریابی شرکت‌ها، تعیین استاندارد حداقل‌های خدمات مالی و تحقیق از ارگان‌ها و افراد را دارا می‌باشد. برای اعمال این اختیارات FCA می‌تواند یک فرایند مالی را متوقف کرده یا دارایی‌های افراد و ارگان‌ها را به مدت حداکثر یک سال توقیف کند. این اختیارات به شما تضمین می‌دهد که صرافی یا بانکی که مجوز FCA دارد، خلاف توصیه‌ها عمل نخواهد کرد.

تمام اختیارات FCA به منظور رسیدن به اهداف کلی زیر می‌باشد:

  • اطمینان از برخورد منصفانه با مشتریان
  • تشویق در نوآوری و رقابت سالم
  • شناسایی مسائلی که پتانسیل خطر بالایی دارند، پیش از این‌که خطرات صدمه‌ای به اقتصاد وارد کنند

همچنین FCA به مردم و دولت برای سرمایه گذاری و ورود و خروج به انواع بازارها با توجه به داده های گسترده‌ای که در اختیار دارد مشاوره می‌دهد.

FCA چیست

مجوز FCA چیست؟

صرافی مجاز در انگلستان مساوی با داشتن مجوز FCA است. صرافی‌هایی که از این نهاد مجوز ندارند به سرعت شناسایی شده و پس از توقیف اموال، تحقیقات در مورد آن‌ها شروع می‌شود. برای همین اگر به دنبال یک صرافی معتبر در بریتانیا هستید، حتما از نظارت FCA بر آن اطمینان پیدا کنید. صرف ایرانی بودن یک صرافی نباید ذهن شما را از وجود الزاماتی مانند مجوزهای سازمان‌های معتبر منحرف کند. موارد متعددی از کلاهبرداری از ایرانیان وجود دارد که تنها با توجه به یک مجوز معتبر مانند FCA می‌توانستند رخ ندهند. برای مطالعه‌ در مورد مجوزهای دیگری که یک صرافی مجاز و معتبر باید داشته باشد می‌توانید مقاله‌ی یک صرافی معتبر باید چه مجوزهایی داشته باشد را مطالعه کنید.

مرجع امور مالی انگلستان