یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب یک صرافی، اعتبار آن است. اعتبار صرافی‌ها را عمدتا می‌توان از طریق مجوزهایی که دریافت کرده‌اند ارزیابی کرد. داشتن یک  مجوز توسط یک صرافی به معنای آن است که کلیه‌ی اعمال مالی آن زیر نظر و مورد تایید سازمان مجوز دهنده  قرار دارد. این مجوزها به کشور یا کشورهایی که صرافی در آن قرار دارد وابسته است و می‌تواند همه یا برخی از آن ها را دارا باشد. برای همین پیش از ارزیابی مجوزهای یک صرافی باید به این نکته توجه کرد که صرافی مذکور در چه کشوری قرار دارد و سپس صرافی معتبر را با مجوزهای متناسب شناسایی کرد. در ادامه به مهم‌ترین سازمان‌هایی که به صرافی‌ها مجوز فعالیت می‌دهند اشاره می‌کنیم.

بانک‌های مرکزی

قدم اول در سنجش اعتبار یک صرافی این مسئله است که از بانک مرکزی کشور میزبان مجوز دارد یا نه. در صورتی که این صرافی هم‌زمان در چند کشور فعال باشد نیاز به تایید بانک‌های مرکزی همه‌س کشورها خواهد داشت. البته الزما یک صرافی به طور مستقیم از بانک مرکزی مجوز نمی‌گیرد و می‌تواند ضمن دریافت مجوز از نهاد دیگری که تحت نظر بانک مرکزی است، مجوز بانک مرکزی را هم به شکل غیر مستقیم داشته باشد. همچنین این مسئله مهم است که اگر صرافی مورد بررسی شما در ایران هم فعالیت می‌کند، از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجوز دریافت کرده باشد.

سازمان بانکداری اروپا (EBA)

EBA مخفف عبارت European Banking Authority یک نهاد فراملیتی در اروپا است که وظیفه‌ی تنظیم و نظارت بر امور مالی در اتحادیه اروپا را بر عهده دارد. سازمان بانکداری اروپا می‌تواند فراتر از سازمان‌های نظارتی ملی عمل کرده و در شرایطی که آن‌ها موفق به انجام وظیفه‌ی خود نشوند وارد عمل شود. مقر اصلی EBA در پاریس قرار دارد و مجوز داشتن از آن یعنی اعتبار در کل اتحادیه اروپا. یک صرافی معتبر که در سطح اروپا فعالیت می‌کند بدون شک باید از EBA مجوز داشته باشد. (مقاله مرتبط: مجوز EBA چیست؟)

سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا (ESMA)

یکی از راه‌های کاهش امکان تقلب در امور مالی نظارت توسط نهادهای موازی است که نسبت به یکدیگر برتری نداشته باشند. ESMA مخفف عبارت European Securities and Markets Authority و یکی از این نهادهاست که در سال 2011 جایگزین CESR شد تا در سطحی وسیع‌تر و با دقت بیشتر بر رفتارهای مالی شرکت‌های اروپایی نظارت کند و امکان تقلب در امور مالی را کاهش دهد. (مقاله مرتبط: ESMA چیست؟)

سازمان بیمه و بازنشستگی اروپا (EIOPA)

EIOPA مخفف عبارت European Insurance and Occupational Pensions Authority یکی دیگر از نهادهای معتبر در سطح اروپا است که علاوه بر بانک‌ها و صرافی‌ها بر امور بورسی در سطح اتحادیه اروپا نظارت می‌کند. ترکیب این سازمان با دو سازمان اروپایی دیگر موجب می‌شود که امکان کلاهبرداری در امور مالی در سطح اتحادیه اروپا به حداقل ممکن برسد.

ESF چیست؟

به ترکیب سه سازمان اروپایی فوق شامل EBA, EIOPA, ESMA سیستم نظارت مالی اروپا یا ESF می‌گویند. یک صرافی معتبر امکان دریافت مجوز از ESF را ندارد اما می‌تواند با دریافت سه مجوز زیر مجموعه‌ی آن، خود را تحت نظارت ESF بداند و خیال مشتریان را از اعتبار در سطح اروپا و حتی جهان راحت کند.

سازمان راهبرد امور مالی انگستان (FCA)

FCA چیست؟ سازمان راهبرد امور مالی انگلستان یا Financial Conduct Authority یک نهاد معتبر و پر اهمیت در انگلستان است که از سال 2013 وظیفه‌ی نظارت بر فعالیت‌های مالی بانک‌ها، موسسات مالی، صرافی‌ها و حتی افراد را بر عهده دارد. در صورتی که یک صرافی در انگلستان فعالیت کند قطعا باید مجوز FCA را دارا باشد. این مجوز نشان می‌دهد که عملیات مالی تحت نظر این صرافی بدون تقلب و امکان کلاهبرداری انجام می‌شود. پس اگر به دنبال یک صرافی معتبر در انگلستان بودید حتما از اینکه مجوز FCA دارد اطمینان یابید. (مقاله مرتبط: FCA چیست؟)

BaFin چیست؟

سازمان فدرال نظارت بر امور مالی که در زبان آلمانی به اختصار BaFin نوشته می‌شود نهادی مشابه با FCA انگلستان در آلمان است. یک صرافی در صورتی در آلمان از اعتبار برخوردار است که بتواند از BaFin مجوز دریافت کند. بافین از سال 2002 و پس از تشکیل اتحادیه اروپا فعالیت خود را آغاز کرد و یکی از مهم‌ترین نهادهای نظارتی بر امور صرافی‌های معتبر در اروپاست.

AMF چیست؟

سازمان تنظیم کننده‌ی بازارهای مالی فرانسه یا AMF یکی دیگر از نهادهای بسیار مهم و معتبر است که در سطح اروپا و با مرکزیت فرانسه به صرافی‌های معتبر اجازه‌ی فعالیت می‌دهد و بر آن‌ها نظارت می‌کند. این نهاد در سال 2003 به وجود آمد و فعالیتی مشابه بافین و اف سی ای دارد.

SEC چیست؟

از نهادهای اروپایی که گذر کنیم، آمریکا مهم‌ترین نهادهای ناظر بر امور مالی و چه بسا مهم‌تر و معتبرتر از اروپا را در اختیار دارد. یکی از این نهادها SEC مخفف عبارت Securities and Exchange Commission یا کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکاست. این سازمان در تمام ایالات فدرال آمریکا بر امور بانکی و مالی نظارت دارد و طبیعتا ناظر بر فعالیت صرافی‌ها هم می‌باشد. حضور هر نهاد مالی در آمریکا به شرطی اعتبار دارد که از SEC مجوزهای لازم را دریافت کرده باشد. این نهاد به صورت مدام دستورالعمل‌هایی برای نهادهای مالی ارسال می‌کند تا از عدم امکان کلاهبرداری اطمینان پیدا کند.

اعتبار یک صرافی

یک صرافی معتبر با مجوزهایی که دریافت می‌کند اعتبار پیدا می‌کند. بسته به این که یک صرافی در چه کشور یا کشورهایی فعالیت می‌کند به مجوزهای مختلفی نیاز دارد. این مجوزها به شما این اطمینان را می‌دهد که در صورت دریافت خدمات از یک صرافی با کلاهبرداری مواجه نخواهید شد و یا به طور ناخواسته درگیر یک فعالیت مالی غیر مجاز نمی‌شوید. در مقالات بعدی علاوه بر معرفی هر کدام از این سازمان‌ها، به شما خواهیم گفت چگونه از اعتبار یک صرافی در یک سازمان اطمینان یابید و چگونه امکان کلاهبرداری را به حداقل ممکن برسانید.