BaFin چیست؟ اگر این سوال شما هم هست، با ما در این مقاله هماره باشید. در ابتدا بهتر است بدانیم که آلمان در حال حاضر نه تنها بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به شمار می‌رود، بلکه سریع‌ترین رشد اقتصادی در بین کشورهای دیگر را هم دارد. سیاست‌های دو دهه اخیر آلمان در جذب نیروی کار و هدایت درست آن‌ها به مراکز تولیدی، خدمات و علمی مهم‌ترین عامل این پیشرفت است. این گونه به نظر می‌آید که آلمان این روند را در آینده هم ادامه خواهد داد و افراد متخصص بیشتری را جذب خواهد کرد. جذابیت اقتصادی آلمان هر کسی را برای مهاجرت یا تجارت به سوی این کشور جلب خواهد کرد. برای همین هم مهم است که بدانیم در اقتصاد آلمان چگونه بانک‌ها و صرافی‌های مجاز را بیابیم. به همین منظور در این مقاله به BaFin یا سازمان نظارت مالی فدرال خواهیم پرداخت.

Federal Financial Supervisory Authority

بافین چیست

بافین یا BaFin چیست؟

BaFin (Federal Financial Supervisory Authority) نهاد عالی نظارت مالی در آلمان است. سازمان نظارت مالی فدرال که به اختصار بافین خوانده می‌شود در سال 2002 تاسیس شد. این سازمان از تلفیق سه سازمان دیگر به وجود آمد تا امور نظارت مالی در آلمان را به طور متمرکز مورد ارزیابی قرار دهد و هزینه‌های این کار را کاهش دهد. بافین یکی از کارآمدترین سازمان‌ها در بین مشابه‌های خود در سطح جهان است و هم اکنون 2700 بانک و 1500 نهاد مالی مانند صرافی، بیمه و… را تحت نظر دارد.

BaFin آلمان

مجوز BaFin

اختیارات بافین

برای پاسخ بهتر به سوال BaFin چیست بهتر است با هم اختیارات بافین را مرور کنیم. هر بانک یا شرکتی که مجوز BaFin را بگیرد باید استانداردهایی را رعایت کرده و نظارت‌های دوره‌ای را بپذیرد. تمام نهادهای مالی تحت نظر بافین باید اطلاعات حساب‌های خود را در اختیار این سازمان بگذارند تا به صورت دیجیتال و در یک سیستم واحد مورد ارزیابی قرار گیرد. همچنین این نهادها موظف هستند موارد زیر را در اختیار بافین بگذارند:

  • صورت‌های مالی و گزارش‌های حسابرسی
  • لیست خدمات مالی‌ای که ارئه می‌دهند
  • گزارش ماهانه وام‌هایی که اعطا می‌کنند
  • نشان دادن مطابقت با مقررات به طور منظم
  • اعلام بدهی به طور منظم

بافین با استفاده از این اطلاعات و بررسی حساب‌ها ریسک سرمایه گذاری در نهادهایی که مجوز BaFin دارند را به حداقل می‌رساند. یکی از وجوه تمایز بافین با سازمان‌های مشابه در دیگر کشورها، ضمانتی است که بافین به شما می‌دهد. در واقع اگر یک بانک یا صرافی مجوز بافین را داشته باشد، اما شما را به عنوان مشتری مورد کلاهبرداری قرار دهد، بافین این تضمین را می‌دهد که دولت فدرال آلمان ضرر شما را جبران خواهد کرد.

همچنین بافین یکی از اولین سازمان‌ها در نوع خودش است که با پذیرش ارزهای دیجیتال وارد این حوزه شد. صرافی‌های ارز دیجیتال می‌توانند با دریافت مجوز BaFin فعالیت خود را در آلمان به صورت قانونی ادامه دهند. ورود بافین به بازار ارزهای دیجیتال یکی از مهم‌ترین نقاط عطف این بازار به شمار می‌رود. چرا که سازمان نظارت مالی فدرال آلمان یکی از معتبرترین نهادهای نظارت مالی در سطح جهان است.

نهاد عالی نظارت مالی در آلمان

Federal Financial Supervisory Authority

مجوز BaFin چیست؟

مجوز بافین به معنای قبول ضوابط بافین توسط یک بانک یا صرافی معتبر است. یک صرافی در آلمان هنگامی قابل اطمینان است که تحت نظر BaFin باشد. با مراجعه به سایت بافین می‌توانید از نظارت این سازمان بر یک بانک یا صرافی اطمینان یابید. به علت حجم بالای خرید یورو توسط ایرانیان در اروپا یا به فروش رساندنش برای تبدیل به ارزهای دیگر مانند پوند و دلار، وجود یک صرافی ایرانی مجاز در آلمان می‌تواند اهمیت زیادی داشته باشد. به این منظور ابتدا باید صرافی‌های ایرانی را شناسایی کنید و سپس بررسی کنید که کدام یک دارای مجوز BaFin است.

مجوز BaFin

نهاد عالی نظارت مالی در آلمان

در مقالات دیگر در وب‌سایت صرافی مجاز می‌توانید در ارتباط با مجوزهای لازم برای شناخت یک صرافی معتبر آشنا شوید. برای این منظور می‌توانید مطالب زیر را مطالعه کنید:

ESMA چیست؟
EBA چیست؟
FCA چیست؟